top of page

Delavnica, torek 24 septembra

PSIHIČNO ZDRAVJE

vzpostavljanje in vzdrževanje

"Zoglj miren um lahko sliši notranji glas ali intuicijo."

VSEBINA PREDAVANJA

  • Kaj je psihično zdravje?

  • Kako ga dosežemo in vzdržujemo?

  • Kateri so vsakodnevni motilci za ohranjanje psihičnega zdravja?

  • Diskusija z udeleženci

CILJ PREDAVANJA

Prepoznati znake psihičnega zdravja in ozavestiti načine vzpostavitve in vzdrževanja psihičnega zdravja ter vsakodnevne motilce in pasti sodobnega življenjskega sloga. Na delavnici bomo ozavestili tudi pomen soodvisnosti bivanja z drugimi živimi bitji, čiste narave, zdrave prehrane in aktivnega gibanja v naravi. Predavanje poteka interaktivno.

Udeleženci prejmejo gradivo.

Ciljna skupina: VSI ZAPOSLENI, začetniki in nadaljevalni

Čas trajanja: 90 min

Kotizacija na udeleženca: 120 EUR+ddv

Kdaj: torek, 24. 9. 2019 od 15.00 – 16.30

Kje: Predavalnica THS d.o.o., Zagrebška 28, Maribor

VEČ O DELAVNICI

Duševno zdravje pomeni, da spoštujemo sebe, da imamo dovolj dobro samopodobo in da živimo odnose tako, da drugi spoštujejo nas. Da se zavedamo, da je vse življenje in da so vsi odnosi v nenehni dinamiki, da ni nič samo po sebi umevno in da moramo ves čas nadzorovati sebe in okolje, da to dinamično ravnovesje vzdržujemo. Je stanje, ko se nam ni treba bati, da se izgubimo v množici in ko zmoremo globoke in tesne odnose, ne da bi izgubili lastno individualnost. Je stanje, ko zmoremo spreminjati svoja stališča, svoje vedenje in delovanje v skladu z novimi spoznanji in informacijami. 

Stanje, ko zmoremo argumentirano ubesediti svoje potrebe in slediti svojim ciljem brez manipulativnosti – čustvenega ali fizičnega izsiljevanja ter vsiljevanja občutkov krivde. Ko v odnosih delujemo in ne reagiramo.

Duševno stanje je stanje, v katerem zmoremo razreševati zunanje in notranje stresorje ter konfliktne vsebine brez velikega psihičnega napora. Je stanje notranje uravnoteženosti, ki omogoča aktivno in ustvarjalno delovanje na delovnem mestu, v privatnem življenju in na duhovnem področju. Omogoča vzpostavljanje in vzdrževanje kvalitetnih medosebnih odnosov s poudarkom na različnosti. 

Duševno zdravje pomeni tudi skrb za telesno zdravje, ker telo in naše duševno stanje bivata v soodvisnosti. To pomeni telesno aktivnost na svežem zraku in skrb za kakovostno prehrano: najbolje presno, biološko pridelano. Ko skrbimo za vnos čim manj predelane hrane brez pesticidov, konzervansov in ojačevalcev okusa, je prav, da kontroliramo tudi vtok informacij (izbor glasbe, filmov, sogovornikov) tako, da s svojo intenzivnostjo (agresivnostjo) ne otopi naših čutov in ne onesnaži naše notranjosti. Pomeni čutenje izvorno naših potreb skozi olupke socialnih predstav in pričakovanj, kakšne potrebe bi naj imeli. In je spreminjanje ali vplivanje na okolje v skladu z njimi. Duševno zdravje pomeni v miru živeti tu in sedaj in se veseliti prav tega trenutka, ne da bi obtičali v zankah preteklosti ali upih daljne prihodnosti. Pomeni pa tudi odgovorno in spoštljivo ravnanje z okoljem: tako z živo, kot neživo naravo. 

PREDAVATELJ

dr. med. Miloš Židanik, spec. psihiater je magistriral iz klinične psihologije iz področja osebnostnih motenj. Ima evropsko diplomo iz psihoterapije in diplomo psihoanalitičnih psihoterapevtskih smeri. Ožje profesionalno se je ukvarjal z odvisnostjo od alkohola. Večji del svojega terapevtskega delovanja je opravil v okviru ambulantne psihiatrične in psihoterapevtske obravnave odraslih. Sedaj je vodja Dnevne bolnišnice v sklopu Psihiatrične bolnišnice Ormož, katere program je osredotočen na skupinsko psihoterapevtsko obravnavo. Sicer je poznan kot aktivist za pravice živali in predavatelj vsebin, povezanih z vegansko prehrano.

Miloš Židanik.jpg
dr. med. Miloš Židanik, spec. psihiater
bottom of page