top of page

Zakaj ja zdaj to ključen korak za vaše podjetje?

 

Eden ključnih izzivov danes je preživetje in obstoj vašega podjetja. Situacija v kateri smo se vsi skupaj znašli je priložnost, da na svoje podjetje, zaposlene ter kupce in dobavitelje pogledamo še iz drugega zornega kota – družbeno odgovornega. Ker je tempo življenja od nas v zadnjem času zahteval absolutno preveč, nismo bili sposobni uvideti ključnih izjemno pomembnih področij v poslovanju, katerim bi morali posvetiti krepko več pozornosti, kot smo jo.
 

Organizacije po vsem svetu se skupaj s svojimi deležniki vedno močneje zavedajo potrebe do družbe, to je odgovornem ravnanju in njegovih koristi. Cilj družbene odgovornosti je prispevati k trajnostnemu razvoju. Odnos organizacije do družbe, v kateri deluje, in do vpliva, ki ga ima na okolje, je postal ključno merilo njenega celotnega delovanja in njene sposobnosti za nadaljnje uspešno delovanje. Je delni odraz naraščajočega spoznavanja potrebe po zagotavljanju zdravih ekosistemov, socialne enakosti in dobrega organizacijskega upravljanja.

S pojmom družbene odgovornosti podjetij (Corporate Social Responsibility - CSR) označujemo koncept, po katerem naj bi podjetja v svojo poslovno politiko poleg osnovne skrbi za pridobivanje dobička, uvrstila tudi skrb za vse, s katerimi pri svojem poslovanju prihajajo v stik. To pomeni skrb za zaposlene in zagotavljanje njihovega primernega ter varnega delovnega okolja, spoštovanje mednarodnih in domačih standardov s področja dela in človekovih pravic, pošten odnos do kupcev in dobaviteljev, skrben odnos do narave in okolja in do sredine, v kateri delujejo. Ta načela naj bi družbeno odgovorna podjetja uresničevala na prostovoljni osnovi in nad ravnijo, določeno z zakonodajo. To se splača.

Pridružite se nam v petek, 27.03.2020 od 13.00 – 15.20 ure.

Družbena odgovornost je torej delovanje podjetja v korist podjetja samega in vseh njegovih deležnikov.

V tem turbulentnem času krize je še toliko bolj pomembno, da končno odpremo oči tudi za druge pomembne parametre poslovanja, s katerimi smo se morda celo že spogledovali in o njih razmišljali, a smo jih do sedaj vztrajno potiskali v kot. Zakaj? Ker smo podcenjevali njihov pomen oz. ga nismo povsem razumeli ali nismo imeli časa, da se vanje poglobimo.

Ni potrebno veliko. Tudi z majhnimi koraki lahko dosežete velik rezultat.

Kaj to pomeni v praksi? Da z uresničevanjem družbeno odgovornih ciljev pomagamo sebi,  svojemu podjetju, svojim zaposlenim, poslovnim partnerjem in družbi, do skupnega cilja – varnosti in splošne blaginje. To bo pa možno le na način, da naše podjetje še vedno zasleduje ekonomski cilj dobičkonosnosti, saj le tako lahko zagotavlja osnovno potrebo po varnosti in stabilnosti, a ne zgolj po ozkih in kratkoročnih merilih. Istočasno pa mora v svoj poslovni proces vpeljati še doseganje ostalih družbeno odgovornih ciljev. Danes namreč ne zadošča zgolj, da damo na trg vrhunski izdelek in ob tem močno onesnažujemo okolje. Ni dovolj, da nudimo vrhunsko storitev in delujemo neetično do svojih kupcev in dobaviteljev. Ni dovolj, da se navzven oglašujemo kot ekstremno hitri, ob tem pa od zaposlenih terjamo nemogoče. Ni dovolj, da je naše podjetje dobičkonosno, istočasno pa pozabljamo na svoje zaposlene, brez katerih tudi našega podjetja ne bi bilo.

Katero podjetje je bolj izpostavljeno, bolj ranljivo?

Podjetja vseh velikosti in panog lahko delujejo družbeno odgovorno. Posebno pozornost za ustrezno družbeno odgovorno poslovanje bi morala namenjati prav manjša podjetja, ker so le-ta še toliko bolj ranljiva. V kolikor podjetje z 10 zaposlenimi zapusti ena oseba, pomeni to 10% celotnega osebja . V kolikor ena oseba zapusti podjetje z 200 zaposlenimi to pomeni zgolj 0,5%.

Koristi, ki jih družbena odgovornost prinaša podjetjem.

  • Večji ugled na trgu

  • Večja konkurenčnost

  • Bolj zadovoljni zaposleni

  • Večja delovna učinkovitost

  • Boljši poslovni izid

Spremembam je potrebno slediti

Preverjen poslovni model, ki je uspešno deloval pred desetimi leti, ni nujno, da je še danes ustrezen. Zakaj? Tudi, če so vaši zaposleni po desetih letih še vedno iste osebe, so se spremenili njihovi cilji, potrebe, pričakovanja in sposobnosti. Zato tudi vaš odnos do njih ne more biti enak, kot je bil. Enako se dogaja z vašimi poslovnimi partnerji. Zato je potrebno redno spremljanje, analiziranje in uvajanje stalnih izboljšav na vseh področjih in v vseh procesih poslovanja.

Če želite, da bodo spremembam sledili tudi vaši zaposleni je obvezno, da jih v poslovne procese vključite. Edino zaposleni, ki bodo resnično razumeli potrebe in cilje podjetja, bodo lahko za skupen uspeh tudi prispevali. Da do tega pridete, je potrebno uvesti nekaj osnovnih korakov.

Dva ključna motiva za uvedbo družbene odgovornosti v vaše podjetje

Prvi motiv je ekonomski, da imajo podjetja, ki se predstavljajo kot družbeno odgovorna, večji ugled in lojalnost med potrošniki ter so bolj zaželena med iskalci zaposlitve. Z zmanjševanjem emisij in odpadkov zmanjšujejo onesnaževanje okolja ter lastne stroške. Drugi motiv za vpeljavo družbene odgovornosti pa je moralen. Podjetja se zavedajo, da delujejo v soodvisni družbi, kjer imajo poleg ustvarjanja dobička še druge odgovornosti – ustvarjanje dodane vrednosti za družbo in zaposlene ter izboljšati kakovost življenja.

Ključne koristi, ki so jih prepoznala družbeno odgovorna podjetja

  • Inovativnost in nenehno prepoznavanje  ter zadovoljevanje potreb strank

  • Kakovostnejša dobavna veriga – zvestoba kupcev in poslovnih partnerjev

  • Hitrejša pridobitev ustreznih kadrov

  • Bolj zadovoljni in kompetentni zaposleni

  • Dobri odnosi in podpora lokalne skupnosti in oblasti

  • Graditev pozitivnega ugleda

  • Krepitev blagovne znamke

  • Zmanjševanje stroškov

  • Večja privlačnost za kapitalske vlagatelje

Celostni učinek večjega zadovoljstva zaposlenih, zvestobe kupcev, podpore lokalne skupnosti in zniževanja stroškov je torej boljši poslovni rezultat. Večji dobiček se torej ne skriva zgolj v nižjih nabavnih stroških, temveč v optimalnih poslovnih procesih na celostnem nivoju podjetja s pravilnim vključevanjem vseh deležnikov podjetja.

Dejstvo je, da se pri uspešnih podjetjih vedno bolj utrjuje zavedanje, da sta dobro in odgovorno poslovanje močno povezana in hkrati edina trajna formula za trajen razvoj in obstoj ter dolgoročen uspeh.

Za vse procese v podjetju so pomembni sledeči koraki:

  • Posnetek stanja oz. analiza

  • Ugotovitev potreb

  • Določitev korakov

  • Dosledno izvajanje

  • Redno spremljanje in merjenje dosežkov

  • Po potrebi prilagajanje

Kako lahko naše podjetje ZDAJ (v krizni situaciji) naredi korak naprej?

  • Kakšna je trenutna ekonomska situacija v svetu in kateri so vzroki za nastalo krizno situacijo?

  • Kako prepoznati priložnost za podjetje in njegove zaposlene? Vključite njihove vrednote v vrednote in vizijo podjetja.

  • Vplivi podjetja na družbo in okolje – Podjetje in posamezniki smo za svoje vplive odgovorni.

  • Razvoj bolj etične družbe in kako lahko k temu prispevamo?

Vse odgovore na zgornja vprašanja boste dobili v petek 27.03.2020. Začnemo ob 13.uri.

Dodaten bonus:

  • Z udeležbo na konferenci boste prejeli tudi 45 vprašanj, ki bodo vam kot vodstvu služila za analizo in planiranje. Ugotovitve bodo lahko vaš smerokaz za izhod iz krize.

  • Konkretne korake za interno komunikacijo z zaposlenimi

  • Odgovorili vam bomo na vaša konkretna vprašanja - morebitna vprašanja nam lahko posredujete predhodno na dragica.ramut@pios.si

 

Predavatelja

Miro Mihec

Miro Mihec univ.dipl.ekon. je strokovnjak na področju etičnega oglaševanja

Matjaž Mulej

Ddr. Matjaž Mulej je doktor ekonomskih znanosti in doktor menedžmentskih znanosti

bottom of page